با ما تماس بگیرید

26852447

تغییرات کنکور 1402 و تاثیرات آن بر روی داوطلبان آزمون کنکور

تاریخ انتشار : 1400-10-15
دسته بندی : کنکور
تعداد بازدید : 123

تغییرات کنکور 1402 و تاثیرات آن بر روی داوطلبان آزمون کنکور


هرساله داوطلبان کنکور برای این آزمون ماه‌ها و گاها سال‌ ها تلاش میکنند و برنامه‌ریزی‌های متنوع‌ای را به کار میگیرند. هرچه به ایام کنکور نزدیک تر میشوند، برنامه ها فشرده تر، ساعات خواب و استراحت کمتر و استرس و نگرانی بیشتر میشود. اخبار و حواشی این چند سال اخیر کنکور نیز باعث تشدید این فشارها و نگرانی‌ها شده است. همه ی این عوامل سبب بروز سردرگمی و حس بلاتکلیفی در دانش‌آموزان میشد. بسیاری از آنها حس ناامیدی میکنند و بسیاری در عین خواستن نمیدانند چطور به این احساسات و سردرگمی‌ها غلبه کنند. در این جور مواقع داوطلبان قبل از هرچیز باید بدانند که این پایان زندگی نیست! و قرار نیست تمام سرنوشت و آینده ی آنها به واسطه این آزمون رقم بخورد. پس قبل از هرچیز یک نفس عمیق بکشید و با آرامش تمام همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی این مسائل بپردازیم.


 

کنکور 1402 چه میشود؟

در ابتدا حاشیه‌هایی مبنی بر حذف کنکور 1402 شنیده میشد که بعد ها نه تنها این موضوع رد شد بلکه خبرها حاکی از دو مرحله ای شدن کنکور از سال 1402 بودند. در صورت تصویب این مصوبه به جرات میتوان گفت این یکی از مهم ترین تغییرات موجود خواهد بود. نکته جالبی که در رابطه با این دو آزمون وجود دارد این است که تنها برای دروس تخصصی برگذار میشوند و این یعنی دروس عمومی از آزمون کنکور سال 1402 به بعد حذف خواهد شد. اما.. این به معنی رها کردن دروس عمومی نیست!

دروس عمومی در کنکور 1402 چه تاثیری دارند؟

بنا بر مصوبه جدید، 60 درصد سهم پذیرش در دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی است و 40 درصد آن آزمون کنکور دروس تخصصی را شامل میشود. سوالی که اینجا مطرح میشود این است که پس یعنی دروس عمومی حذف میشوند؟ خیر! دروس عمومی از ملاک های ارزیابی سوابق تحصیلی هستند. به عبارت دیگر در سهمیه سوابق تحصیلی،این دروس مورد ارزیابی قرار میگیرند. پس دروس عمومی را کاملا کنار نگدارید.

چند نکته مهم درباره کنکور 1402 که حتما باید بدانید

نکته اول موضوع تاثیر معدل در کنکور است، بنا بود در طرح جدید معدل سه سال دهم تا دوازدهم در کنکور اثرگذار باشند. اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازمه فعلا معدل سال یازدهم و دوازدهم مدنظر است.
نکته دوم میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای قبولی در دانشگاه هاست. با توجه به سخنان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بدون نیاز به کنکور است. با این اوصاف نتیجه میگیریم که همه‌ داوطلبان میتوانند به دانشگاه‌ها راه یابند. اما نه برای رشته‌های درجه یک! و این جمله به معنی این است که آن 85 درصد تنها برای رشته های درجه دو و سه هستند و داوطلبان برای قبولی در رشته های تاپ و درجه یک باید بر سر 15 درصد سهمیه کنکور دروس تخصصی با هم رقابت کنند .
نکته سوم در رابطه با بازه زمانی اعتبار نتایج است. یعنی نتایج اختصاصی کنکور و امتحانات سوابق تحصیلی تا دو سال اعتبار خواهند داشت.
با توجه به تمامی این مطالب، داوطلبان باید بدون نگرانی و استرس روی درس ها و مکمل های درسی خود تمرکز کنند تا به امید خدا با آمادگی کامل قدمی سرشار از موفقیت بردارند.
 

نظرات

captcha code